Elektrofüzyon Kaynağı İşçilik ve Fiyatı

Uzun ömürlü, sorunsuz elektrofüzyon kaynağı için uzman elektrofüzyon kaynak ustası, uygun işçilik fiyatları ile hizmetinizdeyiz.

elektrofuzyon kaynağı

Referanslar

Bizi tercih eden markalar

Elektrofüzyon Kaynağı Nedir?

Elektrofüzyon kaynağı; polietilen boruların elektrik enerjisi verilerek ısıtılması bağlı olarak gerekli ısı sağlandıktan sonra boruların birleştirilmesini sağlayan özel bir kaynak tekniğidir.

Doğalgaz boruları, içme suyu boruları, petrol boru hatları, atık su boruları,  termal su boruları,  arıtma tesisi boruları, yangın hidrant boru hatları, isale hatları, sulama hatları, hava taşıma hatları, biogaz boru hatları, atık su arıtma, katı atık boru, soğutma suyu hatları gibi belediyelerin, sanayi tesislerin, organize sanayi bölgeleri ve fabrikalarda kullanılan HDPE boruların kaynatılmasında kullanılmaktadır.

Elektrofüzyon Kaynağı Nasıl Yapılır?

  • Kaynak yapılacak her iki boru alın kısımları düzgün bir şekilde kesilir.
  • Kaynak yapılmadan önce iki yüzeyde raspa yapılarak oksidasyon giderilir.
  • Elektrofüzyon ek parçaları işaretli kısımdan ek parça dayanma sınırına özenli bir şekilde yerleştirilir.
  • Elektrofüzyon kaynak makisi üzerinde yer alan uçlar ek parçanın uçlarına yerleştirilerek kaynak hazır hale getirilir.
  • Kaynak makinesi üzerindeki barkod okuyucu veya manuel olarak değerler girilerek kaynak işlemine başlanır.
  • Son teknoloji elektrofüzyon kaynak makineleri işlem tamamlandığında sesli olarak ikaz ederek kaynak işlemini otomatik olarak durdurur.

Diğer Merak Edilenler

Kaç Derecede Yapılır

Elektrofüzyon kaynak işleminde 190 derece ile  220 derece aralığında ısıtma işlemi yapılarak kaynak işlemleri yapılabilmektedir.

Nerede Kullanılır?

Belediye ekipleri çalışırken gördüğümüz temiz su boruları, doğalgaz hatları yanında fabrikalarda kurulan arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Neden Tercih Edilir?

Daha estetik ve uzun ömürlü kaynak işlemleri ile sızdırmazlık testlerini başarılı bir şekilde geçen kaynak çeşidi olması sebebiyle çoğunlukla tercih edilmektedir.

Kaynak Süreleri Ne Kadardır?

Kullanılacak borunun kalınlığına göre 6 dakika ile 30 dakika arasında işlem süresi sürmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Özel Durumlar Nelerdir?

Elektrofüzyon kaynağında kontrolü yapılması gereken en önemli husus polietilen borular içerisinde su olup olmadığının belirlenmesidir. Çünkü tamamen kurumamış bir polietilen boruda yapılacak olan kaynak işlemi fayda vermeyecektir.

Kaynak işlemi öncesinde boruların şekil bozuklukları da incelenmeli, sindir yapısı bozulmuş, eğilmiş, içine geçmiş borular varsa Elektrofüzyon kaynağı yapılmamalıdır.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir kaynak için öncelikle bu denetimler yapılmalı ve şartlar sağlandıktan sonra kaynak işlemine geçilmelidir.